Friday, September 22, 2017
Official Website for Oconee County



FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

TERM OF COURT:  MONDAY, SEPTEMBER 25, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

DSS ABUSE/NEGLECT CASES – ALL DAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  TUESDAY, SEPTEMBER 26, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

DSS ABUSE/NEGLECT CASES – ALL DAY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  WEDNESDAY, SEPTEMBER 27, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

2016-475

Melissa Price

Brandon Price

Final

15 min.

P. Yon

J. DeShon

 

9:30 am

2015-212

Lydia Dever

Thomas Dever

RTSC/

Motion

4 hrs.

(A) Case

E. McLaurin

D. Stoddard

 

GAL: N. Paluzzi

CONTINUED

9:30 am

2017-565

Alicia Barrett

Austin Barrett

RTSC/

Dom. Violence

30 min.

Pro Se

 

10:00 am

2014-92

Melinda Anderson

Jeremy Anderson

RTSC

1 hr.

E. McLaurin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  THURSDAY, SEPTEMBER 28, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSTION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2016-848

Emily Moore

Jarrett Moore

MTR

15 min.

B. Norton

J. Stoudemire

 

9:45 am

2017-399

Beverly Brady

Theodore Brady

Final

15 min.

B. Norton

 

10:00 am

2017-195

Michael Fleming

Megan Addis

Final

30 min.

Pro Se

 

10:30 am

2017-541

Jonathan Burgess

Christina Burgess

Final

15 min.

Pro Se

 

10:45 am

2017-502

Mitchell Payne

Nicole Payne

Final

15 min.

Pro Se

 

11:00 am

2017-469

Sarajoy Booth

Richie Varga

Final

15 min.

Pro Se

 

11:15 am

2017-507

Bryanna Luckner

Matthew Luckner

Final

15 min.

Pro Se

 

11:30 am

2017-605

Amanda Thompson

Heustess Thompson

Domestic

Violence

15 min.

Pro Se

 

11:45 am

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  KAREN BALLENGER

DOCKET FOR:  FRIDAY, SEPTEMBER 29, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

2016-638

Sherri Richardson

Daniele Risaccia/

Roland Richardson

Final

15 min.

T. White

J. DeShon

 

9:30 am

2017-277

Jonathan Cox

Crystal Cox

Final

15 min.

D. Schumpert, III

 

9:45 am

2017-221

Christopher Tam

Cristin Tam

Final

15 min.

Pro Se

 

10:00 am

 

Confidential

 

 

 

10:30 am

2017-284

Tiffany Diaz

Omar Diaz

Final

15 min.

D. Stoddard

 

10:45 am

2017-426

Peggy Roberts

Kenneth Roberts

Final

15 min.

D. Stoddard

 

11:00 am

2016-640

Jessica Williams

Marsirco Williams

Final

15 min.

S. Mitchell, Jr.

D. Foster

 

11:15 am

2017-183

James Todd

Deborah Todd

Final

15 min.

D. Stoddard

 

11:30 am

2016-556

Pamela Scruggs

William Scruggs

Final

15 min.

L. Hayes

J. Salvini

 

11:45 am

2017-445

Erin Moon

Thomas Moon

Final

15 min.

Pro Se

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE: TOMMY EDWARDS

TERM OF COURT:  MONDAY, SEPTEMBER 25, 2017

COURT REPORTER:  JO RICE

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

 

Confidential

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  TOMMY EDWARDS

DOCKET FOR:  TUESDAY, SEPTEMBER 26, 2017

COURT REPORTER:  JO RICE

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

 

Confidential

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  TOMMY EDWARDS

DOCKET FOR:  WEDNESDAY, SEPTEMBER 27, 2017

COURT REPORTER:  LESA WILLIAMS

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSTION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2016-502

Jacob Hardin

Lauren Hardin

Final

1 Day

(A) Case

Pro Se

B. Norton

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  TOMMY EDWARDS

DOCKET FOR:  THURSDAY, SEPTEMBER 28, 2015

COURT REPORTER:  JO RICE

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2017-492

Christine Stephens

James Stephens

Final

15 min.

K. Romosca

 

9:45 am

2017-517

Dennis Graham, Jr.

Allison Starkey

Final

15 min.

Pro Se

 

10:00 am

2017-423

Arturo Cuevas Rosas

Kasey Ceuevas Rosas

Final

30 min.

L.W. Patterson

 

10:30 am

2017-530

Melanie Sheriff

Timothy Sheriff

Final

15 min.

Pro Se

 

10:45 am

2016-744

Gabriel Baumgarner

Krystal Baumgarner

Final

15 min.

K. Welchel

A. Gallivan

GAL: J. Poindexter

 

11:00 am

2016-816

Josephine Wagenfeiler

Klaus Wagenfeiler

Final

15 min.

R. Barton

P. Aaron

 

11:15 am

 

 

 

 

 

11:30 am

2017-573

Michael Cannon

Amy Cannon

MTR

15 min.

J. Poindexter

K. Denny

 

11:45 am

 

 

 

 

 

 

AFTERNOON OF THURSDAY, SEPTEMBER 28, 2017

                

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

2:00 pm

2017-323

Kimberly Harbin

John Harbin

(2) Motions

2 hours

K. Denny

J. Stoudemire

 

FAMILY COURT OF OCONEE COUNTY

TENTH JUDICIAL CIRCUIT

 

JUDGE:  TOMMY EDWARDS

DOCKET FOR:  FRIDAY, SEPTEMBER 29, 2017

COURT REPORTER:  JO RICE

 

TIME

CASE#

 

CAPTION

 

NATURE

 

ATTORNEYS

 

DISPOSITION

9:00 am

 

 

 

 

 

9:15 am

 

 

 

 

 

9:30 am

2016-631

Heather Mullen

Phillip Mullen

Final

15 min.

R. Whitney

 

9:45 am

2017-407

Robert Beasley

Dianne Beasley

Final

15 min.

W.R. Owens, Jr.

 

10:00 am

2017-408

Jessica Castro

Robert Castro

Final

15 min.

W.R. Owens, Jr.

 

10:15 am

2017-494

Jessica Jones

a/k/a Jessica Saylors

Joshua Saylors

Final

15 min.

G. Sires

 

10:30 am

2017-367

Raymundo Olvera

Elvia Luz Olvera

Final

30 min.

R. Whitney

 

11:00 am

2017-365

Tommy Smith, Jr.

Denise Smith

Final

15 min.

Pro Se

 

11:15 am

2017-500

Skylar Phelps

Nicole Phelps

Final

15 min.

D. Rosemond

 

11:30 am

2016-163

Naomi Harrison

Brandon Long

Motion

15 min.

D. Rosemond

 

11:45 am

2017-418

Kathleen Taylor

Robert Taylor

Final

15 min.

Pro Se

CONTINUED

 

 

 

Family Court RosterForeclosure List
     CMS Management and Original Design by Net Doctors
Login